PLASTİK ENJEKSİYON KALIPLARI

Anasayfa » PLASTİK ENJEKSİYON KALIPLARI

Plastik enjeksiyon kalıpları,

Plastik enjeksiyon kalıp, Plastik malzemelerin sıcaklık, basınç ve hareketlerle kalıp içine enjekte edilmesiyle oluşan kalıpların adıdır. Bu kalıplar, çeşitli plastik parçaların üretiminde kullanılır, örneğin otomotiv parçaları, elektronik parçalar, oyuncaklar ve ev araçları gibi. Enjeksiyon kalıpları, genellikle metal olarak yapılır ve çok yönlü olabilir veya tek amaçlı olabilir. Ayrıca, enjeksiyon kalıpları, tek parça veya çok parçalı olabilir.

Plastik enjeksiyon kalıp üretimi,

Genellikle CNC (Uzaktan Kumandalı Makine) tezgahları, EDM (Elektrikli Akım Oluşturma) makine veya klasik takım tezgahları kullanılarak gerçekleştirilir.

Üretim süreci, genellikle şu adımları içerir:

  1. Tasarım: İlk olarak, kalıp tasarımı oluşturulur ve simülasyonlar yapılır.
  2. Blok yapımı: Sonra, kalıp bloğu oluşturulur. Bu, genellikle çelik veya alaşım malzemeden yapılır.
  3. Kalıp eklemleri: Kalıp bloğu, kalıp eklemleri veya döküm parçaları ile birlikte monte edilir. Bu parçalar, kalıbın açılmasını ve kalıp içinde malzemenin dökülmesini sağlar.
  4. İşleme: Kalıp bloğu, CNC tezgahları, EDM makine veya klasik takım tezgahları kullanılarak işlenir. Bu işlem, kalıbın kesitlerini, delikleri ve diğer detayları oluşturmak için gerçekleştirilir.
  5. Finişleme ve kontrol: Kalıp işlemden sonra, finişleme işlemleri gerçekleştirilir ve kalıp, ölçüm ve sızdırmazlık testleri gibi kontrollerden geçirilir.
  6. Kullanıma hazır hale getirme: Son olarak, kalıp, makineye monte edilir ve kullanıma hazır hale getirilir.

Plastik sektörü dünyada ve ülkemizde hızla gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. Teknolojik ilerlemenin vazgeçilmez bir unsuru bu gelişim ve değişimlere hızlı bir şekilde ayak uydurmak gerekliliğidir.

Yüksek teknolojili cihazlarımız ve tecrübemiz ile siz değerli müşterilerimize çözüm ortağı oluyoruz. Üretimde amacımız kalite ve yüksek verimdir.

Üretilmek istenen modelin 3 Boyutlu tasarımını gerçekleştiriyor ve ürünün en son teknoloji ile plastik enjeksiyon kalıplarını hazırlıyoruz.

Plastik ürünler enjeksiyon makinelerinde üretilebilmeleri için ürüne uygun bir enjeksiyon hacim kalıbı gerekmektedir.

Enjeksiyon hacim kalıpları boyutları ve istenilen özellikleri;

Ürünün boyutuna ve özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Kısaca ürün değiştikçe kalıbın boyutları da değişmektedir.

Bu sebeplerden dolayı her kalıp herhangi bir enjeksiyon makinesine bağlanamaz. Enjeksiyon makinesinin parametre ayarlarına uygun olan hacim kalıbını seçmek gerekir.

Ürün imalatı ve Projeleriniz için mutlaka deneyimli ekibimizden Teklif Alın!

Enjeksiyon Makinesinin çalışma prensibi, erimiş plastiği kalıbın içine sıcak halde enjekte eder ve kalıp içinde sertleşmesini sağlar. Termoplastiklerde kovan içerisindeki malzeme dışarıdan uygulanan ısıyla (rezistansla) eritilir.

Kalıp içindeki soğuma (sertleşme), kalıbın içine açılmış soğutma kanalları ile olur. Bu kanallarda çoğunlukla su kullanılır ancak bazı durumlarda başka sıvılar da (yağ vb.) kullanılabilir.