DİNÇER MÜHENDİSLİK

OPTİK TARAMA

Anasayfa » OPTİK TARAMA

3B Optik Tarama

3B Optik tarama ölçüm cihazları, üç boyutlu bir nesnenin geometrik özelliklerini taramak için kullanılan endüstriyel ölçüm cihazlarıdır. Bu cihazlar, ölçüm alanına bir lazer ışık kaynağı yerleştirir ve nesnenin yüzeyine olası bir kaç yüz bin yansıtıcı izin verir. Bu izin verilen yansıtıcılar, nesnenin yüzeyinin ölçümü için kullanılmaktadır.

3B optik tarama ölçüm cihazları çalışma prensibi,

Cihazın lazer ışık kaynağından çıkan ışık nesnenin yüzeyine yansıtılmakta ve nesnenin yüzeyinden geri dönen yansıtıcılar taranmaktadır. Tarama işlemi sırasında, cihaz yansıtıcıların konumlarını ve yansıma açılarını ölçer ve bu verileri bir bilgisayara gönderir. Bilgisayar, verileri kullanarak nesnenin üç boyutlu modelini oluşturur. Bu model, nesnenin geometrik özelliklerini, yüzey kalitesini ve diğer ölçüleri gibi ölçümleri içerebilmektedir.

3B optik tarama ölçüm cihazları,

Endüstriyel ölçüm ihtiyacı olan birçok sektörde kullanılmadır. Bu cihazlar, inşaat, otomotiv, makine imalatı ve havacılık gibi sektörlerde kullanılmaktadır. Ayrıca bu cihazlar, prototip tasarım ve üretim, kalıp imalatı, kalibrasyon, geri dönüşüm ve endüstriyel malzeme testleri gibi uygulamalar için de kullanılabilmektedir.

Nokta Bulutu,

3B Optik Tarama Ölçüm Cihazları tarafından oluşturulan üç boyutlu verilerin temsilidir. Nokta bulutları, nesnenin yüzeyinin her bir noktasının konumunu, renk veya yoğunluk gibi diğer verileri içerebilmekte ve bu veriler, nesnenin geometrik özelliklerini, yüzey kalitesini ve diğer ölçümleri gibi ölçümleri içerebilmektedir.

Nokta Bulutları, 3B Optik Tarama Ölçüm Cihazlarının ürettiği verilerin işlenmesi için kullanılan popüler bir yöntemdir. Bu veriler, nesnenin üç boyutlu modelini oluşturmak için kullanılmaktadır.

Nokta Bulutları ayrıca, üç boyutlu modelleme, kalıp imalatı, tasarım ve üretim, geri dönüşüm ve endüstriyel malzeme testleri gibi uygulamalar için de kullanılmaktadır.

3B Optik Tarama Ölçüm Cihazları tarafından oluşturulan nokta bulutları, üç boyutlu nesnelerin geometrik özelliklerini taramak için kullanılan endüstriyel ölçüm cihazları kullanılmaktadır.

 1. Üreticinin bir parçayı uzun zamandır üretmemesi ve tekrar üretmek istemesi,
 2. orijinal dizaynın yetersiz dokümantasyona sahip olması,
 3. bir ürünün orijinal üreticisinin artık bulunmaması fakat müşterilerin bu ürüne ihtiyacının olması,
 4. ürünün orijinal dokümantasyonunun kaybolması veya hiç var olmamış olması,
 5. ürünün bazı kötü özelliklerinin yeniden tasarlanmasına ihtiyaç duyulması,
 6. ürünün uzun süreli kullanımına dayanarak ürüne ait iyi özelliklerin ölçülendirilmesi,
 7. rakip ürünün iyi ve kötü özelliklerinin analiz edilmesi,
 8. ürünün performansını ve özelliklerini geliştirmede sonuca götürecek yeni yolların keşfedilmesi,
 9. rakip ürünlerin anlaşılması ve daha iyi ürünlerin geliştirilmesinde rekabete dayalı kıyaslama metotlarının elde edilmesi,
 10. orijinal CAD modelinin değişikliklere ya da güncel üretim yöntemleri için yeterli olmaması,
 11. orijinal üretici firmanın parça sağlamada aşırı ücret talep etmesi,
 12. modası geçmiş parçaların ya da eski üretim işlemlerinin bugünkü ve daha ucuz teknolojilerle güncellenmesi

gibi istek ve sorunlara geriye dönük mühendislik çözüm getirmektedir. Tarama sistemleri ile ilgili parça taranır ve sayısal veriler elde edilmiş olur. Sayısal verilere Nokta bulutu denir. Nokta bulutu polygon mesh (Stl) dataya çevrilir. 3 boyutlu sayısal veriler, Stl dataya çevrildikten sonra cad model haline getirilmesi için hazır olur.                                                                                                                                                                                                        Bizimle İletişime Geçin!

Kalite Kontrol

Optik tarama cihazıyla ölçümlendirilen üründen alınan nokta bulutu ile Cad data karşılaştırma sonucunda ortaya çıkan farkların belirtilmesidir. Karşılaştırma işlemi renk skalası ve ölçüm verileriyle belirtilmektedir. Nokta bulutu ve Cad datanın karşılaştırılmasında best fit yöntemi kullanılmaktadır. Karşılaştırma işlemlerinin neticesi raporlandırmakta ve Kalite kontrol raporu müşterilerimize verilmektedir.                         Bizimle İletişime Geçin!   

         

Sayısallaştırma sistemleri çok küçük boyutlardaki parçaları dahi hassas bir şekilde yapabilmektedir. Optik tarama sistemlerinde parçanın üzerine ızgara şeklinde ışık hüzmesi gelir. Yapılan bu işlemler neticesinde çekilen pozlar bilgisayar ortamında birleştirilmektedir. Nokta bulutu sayısal verileri stl data polygon mesh olarak çevrilmiş olmaktadır.

Optik tarama neticesinde verilen hizmetler
1-Polygon mesh (Stl) data olarak da verilebilir.

2-Stl data üzerinden belirli aralıklarla Kesitler, eğriler verilir.

3-Autosurface